Ana SayfaMüzikThe Strokes ve işbirlikleri

The Strokes ve işbirlikleri

1998 yılından beri hayatımızda olan, bu zamana birbirinden güzel albümler sığdıran The Strokes’un ve tabii Julian Casabalancas’ın bir de güzel müzikal birliktelikleri var ki dinleme de yanında yat!

İpek ATCAN / [email protected]

Bu sene birçok konser için motivasyonum vardı ve bunlardan biri de The Strokes‘tu. Sırf bu sebeple Primavera‘nın ikinci değil de ilk haftasına bilet aldım arkadaşlarımla. Peki ne oldu? The Strokes ekibi covid oldu. Biz de ufak çaplı agresyon yaşadık, “E bir dikkat etseydiniz ama aaa!” şeklinde. Hele ki beraber gittiğim ekipten iki arkadaşım var ki tepkilerini görmenizi çok isterdi. Metrodaydık, haberi okudum ve küfür kıyamet… Zaten Massive Attack de iptaldi. Neyse yaralarımızı deşmeyelim 🙂

2 gun önce bir arkadaşımın Toronto’da The Strokes konserine gitmesi üzerine yine kendimi onları dinlerken buldum. Ardından baktım ki bugün Julian Casablancas‘ın doğum günüymüş, 44 yaşına gelmiş. Ne şahane tesadüf deyip bu yazıyı kaleme (klavyeye!) almaya karar verdim. The Strokes‘u sadece bir kere, mayıs 2016’da New York, Port Chester’da izlemiştim. Fakat unuttuğum bir detayı yine arkadaşlarım hatırlattı ki 2015’teki One Love Festivali’nde de Julian Casabalancas & The Voidz izlemişim. İnsan bazen izlediği konserleri unutuyor. Ne ayıp!

Bu vesileyle dedim ki, biraz Julian biraz Strokes; çok sevdiğim, sizin de sevdiğinizi düşündüğüm 3 işbirliğinden bahsedeyim.

Daft Punk feat.  Julian Casabalancas – Instant Crush

Daft Punk‘ın imza albümlerinden “Random Access Memories”de yer alan ‘Instant Crush’ı bilmeyen yoktur. Hatta iddia ediyorum, ezbere bilmeyen yoktur. Ekiple stüdyodaki ortak bir arkadaşları aracılığıyla tanışan Casablancas, kendini aniden bu şarkıda buluyor ama tabii Daft Punk ekibinin büyük bir The Strokes hayranı olmasının da etkisi büyük olmalı. O değil de Daft Punk neden dağıldı ya? Bu arada şarkının videosu ünlü yönetmen ve illustrator Warren Fu tarafından çekiliyor. Snoop Dogg‘dan Depeche Mode‘a, The Killers‘dan The Strokes‘a bir çok ismin videosunu da çeken bir isim olduğunu da not düşeyim.

The Strokes & Regina Spektor – Modern Girls and Old Fashion Guys

“Room on Fire” albümünde yer alan ‘Reptilla’nın teklisi yayınlandığında, B-side’ında Regina Spektor ve The Strokes çalışması yer alıyor. Son derece samimi hissettiren -sanki stüdyoda kaydı dinliyormuşçasın- bir şarkı.

The Strokes & Jarvis Cocker – Just What I Needed (Reeding 2011)

The Cars‘ın 1978 yılında çıkardığı ‘Just What I Needed’ şarkısı birçok isim tarafından cover’lanıyor. The Killers, RHCP zaman zaman konserlerinde yer veriyor. İşte bunlardan biri de The Strokes. 2011 Reeding festivalinde Pulp‘tan Jarvis Cocker‘ın da eşliğiyle gerçekleştirdikleri performansla yazımı sonlandırıyorum. Dileyelim ki yakın zamanda ülkemizi de ziyaret etsinler!

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR