Ana SayfaEtkinliklerÜnlü şef Rasmussen ve Henning Sommerro'dan İskandinav ezgileri Ankara'da

Ünlü şef Rasmussen ve Henning Sommerro’dan İskandinav ezgileri Ankara’da

Norveçli ünlü koro şefi Ragnar Rasmussen yönetimindeki Devlet Çoksesli Korosu, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek “Aynı Güneşin Altında” konseriyle İskandinav ezgilerini sanatseverlerle buluşturuyor. 

2019 yılında konuk şef olarak katıldığı Walter Strauss Masterclass’ın ardından ikinci kez Türkiye’de konser verecek olan Ragnar Rasmussen, piyano klavyesinin yepyeni bir versiyonu olan seaboard’la da konsere yeni bir boyut katıyor. Tasarım olarak dalgaya benzerliğinden dolayı seaboard olarak adlandırılan, “tuşların dalgası” enstrümanını çalarken elektronik müzik ve koro müziği arasında ahenkli bir köprü kurmayı planlıyor.

Devlet Çoksesli Korosunun sipariş eseri olan ve prömiyeri 2019’daki konserde gerçekleşen, Mevlana’nın “Bu Irmak” şiiri üzerine Henning Sommerro tarafından bestelenmiş “This River” eseri de konser programında yer alıyor. Farklı topraklardan gelen aynı güneşin altındaki insanlar, Mevlana’nın “Hadi ben bensiz geleyim, sen sensiz gel” sözlerine ses veriyor. Ayrıca Henning Sommerro’nun Norveç folklorunu yansıtan eserleri ve Türkiye için özel bestelediği eserler konser programında yer alıyor.

 

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR