Ana SayfaÖzel DosyaUnutulmaz çocuk oyuncu performansları

Unutulmaz çocuk oyuncu performansları

Sinema perdelerindeki büyük performansların hepsi usta oyunculardan gelmiyor elbette. Kimisi yalnızca tek bir filmle bile olsa, ortaya koydukları oyunculuklarla akıllarımızdan çıkmamayı başarmış çocuk oyuncu performansları ustalara taş çıkarır cinsten.

Kamera önü oyunculuğuyla ilgili onlarca metot, onlarca teori yetişkinler tarafından yazılıp çizilirken bir anda bir filmde karşımıza çıkan bir çocuk oyuncu performansı her şeyi sorgulatabiliyor. Yılların harcandığı eğitimlerden muaf bir şekilde henüz gencecik yaşlarda sergilenen bu performanslara bakınca insan sormadan edemiyor: Doğuştan yetenek gerçek bir şey mi? İşte bu soruları sorduran unutulmaz çocuk oyuncu performansları!

Tatum O’Neal – “Paper Moon”

Bir rolü kapmak ya da önce yapımcıların sonra seyircilerin nazarında kabul edilmek şöyle dursun, henüz 10 yaşındayken bir Oscar kazanmak?… 1970’li yılların Yeni Hollywood hareketinin en önemli isimlerinden Peter Bogdanovich’in 1973 yapımı klasik filmi “Paper Moon”un başrolünü gerçek hayattaki babası Ryan O’Neal’e karşı oynayan Tatum O’Neal bunu başarabilmişti. “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında Oscar’ı 10 yaşında kazanan O’Neal bugün hala ödül tarihinde galip gelen en genç oyuncu rekorunu elinde tutuyor.

Tatum O'Neal - Paper Moon

Maccaulay Culkin – “Home Alone”

1990’lı yılların yalnızca ilk yarısında oynadığı bir avuç filmle adını unutulmazlar arasına taşıyan bir diğer çocuk oyuncu da Maccaulay Culkin tabii ki. John Hughes’un “çocuk kahramanlı blockbuster” terimini sinemaya kazandırdığı 1990 yapımı “Home Alone” ve ardından gelen devam filmi “Home Alone 2: Lost in New York”da sergilediği başrol performansıyla bir anda Hollywood’un en ünlü yüzlerinden biri haline gelmişti.

Maccaulkay Culkin - Home Alone

Haley Joel Osment – “The Sixth Sense”

M. Night Shyamalan’ın kariyerini değiştiren hit filmi “The Sixth Sense” belki de sinema perdesinde daha önce benzerine rastlanmamış bir çocuk oyuncu performansını sahneliyordu. Filmin açılış sekansı dışında neredeyse her sahnesinde görünen Haley Joel Osment’ın dram ağırlığı yüksek bu gerilim filminde ortaya koyduğu performans ağızları açık bırakacak cinsten. Bazen yalnızca sempatik ya da “büyümüş de küçülmüş” olmak çocuk oyuncular için yeterli olabilirken tüm filmi sırtlayan Osment, aldığı her övgüyü hak ediyor.

Haley Joel Osment - The Sixth Sense

Henry Thomas – “E.T. the Extra-Terrestrial”

Steven Spielberg’in sinemaya hediye ettiği en büyük klasiklerden “E.T. the Extra-Terrestrial” da altından kalması zor bir çocuk oyuncu rolü içeriyordu. Bu duygusal ağırlığı yüksek rolü üstlenip unutulmazlar arasına giren ise o dönem 11 yaşında olan Henry Thomas’tı. Genç aktör, E.T.’nin en iyi dünyalı dostu haline gelen Elliott rolünde filmin tüm unutulmaz sahnelerinde parlayıp seyirciye hissetmesi gereken her duyguyu veriyordu.

Linda Blair – “The Exorcist”

Yazıda saydığımız diğer isimlerin çok ağır rollerin altından kalkabildiğinden bahsettik ama sanıyoruz hiçbirinin işi Linda Blair’inki kadar zor olmamıştır. William Friedkin’in 1973 yapımı korku başyapıtı “The Exorcist”in başrolünde kelimenin tam anlamıyla hiçbir anıyla hafızalardan silinemeyen bir performans bırakmıştı. Gerçi belki de, Blair‘ın genç yaşında Oscar ve Altın Küre adaylıklarına sahip olmasını sağlayan bu performansın hafızalarınızdan silinmesini dileyebilirsiniz!

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR