Ana SayfaÖzel DosyaYeni başlayanlara Peter Sellers 101

Yeni başlayanlara Peter Sellers 101

Onun için binbir surat desek yeridir. Peter Sellers’ın rol aldığı ve çoğu zaman sizi kahkahalara boğacak en iyi filmlerini sıraladık. 

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

“Pembe Panter” dendiği anda aklınızda ilk olarak bir türlü “Hamburger” diyemeyen Steve Martin canlanıyor olma ihtimali çok yüksek. Ne varki Müfettiş Jacques Clouseau rolüne hayat veren ilk isim olan Peter Sellers‘ı unutmamak gerekiyor. Sellers‘ın en büyük özelliklerinden biri çoğu filmde birden çok karaktere hayat vermesidir. Özellikle 1960’lardan hayatını kaybettiği 1980’e kadar sinema tarihinin klasikleri arasına girmiş olan birçok yapımda farklı karakterleri canlandırarak aklımıza kazınan Peter Sellers‘ı en sevdiğimiz filmleriyle anıyoruz.

The Pink Panther (1963)

Yönetmen Blake Edwards‘ın 1963 yılında çektiği “The Pink Panther”da başroldeki şaşkın Müfettiş Jacques Clouseau rolünü canlandıran Peter Sellers adeta bu karakter ile özdeşleşti. Sonraki yıllarda “The Pink Panther Strikes Again” ve “The Return of the Pink Panther” gibi serinin devam filmlerinde de aynı karaktere hayat verdi.

Lolita (1962)

Stanley Kubrick‘in yazar Vladimir Nabokov‘un kitabından beyazperdeye uyarladığı “Lolita”da en az Profesör Humbert Humbert karakteri kadar Lolita’ya hasta olan oyun yazarı Clare Quilty‘i hem de bir psikolog olan Doktor Zemph‘i canlandırdı.

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1963)

Stanley Kubrick ile “Lolita”daki çalışmasının hemen ardından ikili çok iyi anlaşmış olacak ki ünlü yönetmen Sellers‘a “Dr. Strangelove” filminde üç ayrı rol verdi. Söylentilere göre filme ayrılan toplam bütçenin yarısından fazlası Sellers‘a verildi.

Being There (1979)

Peter Sellers‘ın ölmeden bir yıl önce çektiği “Being There”, Jerzy Kosiński‘nin aynı adlı romanına dayanıyor. Chance adlı bir bahçıvanı canlandıran Sellers bu filmdeki rolüyle hem ilk Altın Küre Ödülü’nü aldı hem de üçüncü kez Akademi Ödülleri’ne aday gösterildi.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR