Ana SayfaEtkinliklerYeni bir Kaş: Karşınızda Kaş rehberi

Yeni bir Kaş: Karşınızda Kaş rehberi

Ne sebeple bilmiyorum Kaş değişmiş. Kaş’a hiç gitmeyenler kadar daha önce defalarca gidenlerin de pusulası olacağına inandığım dosyamı, Kaş rehberini an itibarıyla açıyorum.

Nilüfer ŞAŞMAZ

Veee açtım! En uzak mesafesi bile yakın olan, bana göre Bodrum ve Çeşme’ye kıyasla minnacık bir tatil beldesi için dosya mı yapılırmış derdim şu başlığı ilk gördüğümde. Ve en popüler olduğu kulaktan kulağa yayılan mekanlara illa ki göreyim diye kısa kısa zaman da ayırabilirdim. Lakin öyle olmayabiliyor. Bu mini çakallık taktiği her zaman geçerli olmayabiliyor. Kimler için? İki günlüğüne gidenler, gittiği yerde kal gelip kalkamayanlar, iyi bir yer bulmuşken ağzımızın tadı bozulmasın diye yeni denemeler yapmayı tercih etmeyenler için.

Dergy’deki bu ilk yazımın ne kadar önemli bir içerik olduğunu giriş kısmında meşrulaştırarak dosyayı açıyorum.
Not 1: Bu yazı Kaş’a daha önce hiç gitmemiş olanlar için kısa bilgiler ve tüyolar içerir.
Not 2: Daha önce Kaş’a defalarca gitmiş olanların da her satırı okumasını tavsiye ederim çünkü Kaş bildiğiniz Kaş değil artık.

Ekonomik kriz ve ülkenin durumunu yazmayacağım elbette fakat mekanların popülasyonları süreçle bağlantılı olarak dönüşmüş. Yani her zaman seve seve gittiğiniz ve çok eğlendiğiniz yerde artık aradığınızı bulamayabilir ve farklı seçenekler denemek durumunda kalabilirsiniz ki benim de aynen öyle oldu. O sebeple son durumu bildiriyorum.

Önce Beach’ler

Kaş demek yokuş demek, tırmanış demek. Bir sürü merdiven demek. Denize kıyısı olan düzayak gidilecek iki tane beach var herkesin bildiği ve popüler. Ben bunlardan deneyimlemiş olduğum Büyük Çakıl’ı anlatayım.

Merkezden çok az uzakta olan bu beach kendi içinde dört, beş işletme barındırıyor. Her birinin fiyatları aşağı yukarı benzer. Farkı ise gün batımında ortaya çıkıyor. Kıyıya masalarını koyan işletmeler arzu edenlere denizin dibinde akşam yemeği servisi yapıyor. Bu noktada Ada Beach, balıkları, muhteşem mezeleri ve ortalamanın altında olan fiyatlarıyla beni memnun etti mi? Kesinlikle evet. Hatta Ada Beach’e erken gitme şansınız olursa kahvaltısını da tavsiye ederim.

Hidayet Koyu Plajı… Burayı kategori dışı tutuyorum çünkü hem iskeleli ve merdivenli hem de küçük de olsa bir kıyısı var. Buraya dair en önemli notum, erkenden kalkıp gitmeniz. Sabahın çok erken saatlerinde açılıyor ve 18:00’da kapanıyor.

Kaş’la en çok adı anılan bir beach’e geldi sıra; Derya Beach. Buraya dair kişisel yorumum şu; çok şanslı bir mekan. Hani iki dondurmacı vardır, aynı ürünü satar ama birinin önünde kuyruklar vardır da diğeri nedensiz sinek avlar. İşte burası öylesi bir mekan. Yıllardır Kaş’ın en nam salmış mekanı ve ben her gittiğimde (Beraber gittiğim kişiler mutlaka görmek istiyor) bu ünü sorguluyorum. Koskoca beach’te tek bir tuvalet ve iki duş var. Milyonlarca traverten gibi zikzaklı bubi tuzaklıymışçasına yapılanmış merdivenlere ve ortalamanın çok üstünde fiyatlara rağmen hala tercih edilmesinin başka bir açıklaması olamaz. Ben yine de gitmek isterim diyenlere 17:00/21:00’da gerçekleşen happy hour’ları denemelerini tavsiye ederim. Müzikler o saatlerde şahane. Günü batırmak için tercih edilebilir…

Pebble Beach huzur bulduğum beach’lerden biri. Merdivendi, denize girmesiydi çıkmasıydı insanı yormayan bir mekan. Merdivenli beach’ler genelde bir üst üste yığılma hissi yaratıyor insanda ama burası daha düz ayak olduğundan gayet ferah. Fiyatlar o kaliteye ve personelin muhteşem hizmetine göre ortalamanın bazen altında bazen de tam ortasında. Bence gün batımının en güzel izlendiği yer de burası.

Ve son olarak orada olmaktan çok mutlu olduğum ve mutlaka gidin dediğim -merdivenine rağmen hem de- olmazsa olmaz beach’e geldim: Kaş Camping. Dalış eğitimi de veren bu mekan bana çoook huzur veriyor. Saat sınırlaması yok, personel melek gibi, samimi, suyu ılık, tuvalet burada da bir tane ama daima pırıl pırıl, fiyatlar ortalama, yemekler çok leziz, kokteylleri, özellikle de frozen’ları muhteşem. Daha ne diyeyim, genel hali evimdeymişim gibi bir his yarattı bende.

Gelelim yemek konusuna

Sırada restoran tavsiyesi var. Şu an Ruhi Bey Kaş’ın balık yenilecek en popüler mekanı olarak liste başında. Fiyatları ortalamanın epey altında ve lezzetler olsun, hizmet olsun, manzara olsun tatmin edici. Manzara için önceden terasta rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Beyhude bir diğer tavsiyem. Burada manzara yok. Yol üstünde. Fiyatlar ortalamanın üzerinde. Pekii ben buraya neden gideyim derseniz, mezeleri için derim. Akla hayale gelmeyen, adı sanı duyulmamış ve ilk kez tadacağınız muhteşem mezeler için deneyin.

Üzüm Kızı Kaş’ın bilinen lokomotif balıkçılarındandı. Bu yıl Kaya Koruğu adıyla hizmet vermeye başlamış. Hem dağ hem deniz gören manzarası, mezeleri, personeli ve ortalamanın altında fiyatlarıyla tavsiye edeceğim mekanlar arasına girdi. Teras için elbette en az iki gün önceden rezervasyon yapsanız yerinde olur.

Balık meze değil de kebap yemeyi arzu edenler için Müpptela şahane bir mekan. Manzara olmasa da ambiyansı gayet şeker. Kebap yazarak sınırlandırmış olmayayım tabii, kırmızı ete yükselen herkese gelsin bu mekan.

Son olarak kalbimi fetih eden, Kaş’a giden pek çok kişinin haberdar olmadığı, daha çok yerli halkın veya çok eski müdavimlerin bildiği bir mabetten bahsedeceğim. Kuru Köprü Çorbacısı… Kebabı ve ciğeri mutlaka denenmeli diye bir de not düşüyorum. Sadece 4 saat uyuyan usta Murat Demir günün hangi saatinde giderseniz sizi elleriyle besleyecektir. Adana Kebap ustalık belgesi veren ve bu konuda eğitim veren ustaların ustası Murat Demir, lavaşları da kendisi yapıyormuş. Boş lavaş yemek için bile gidilir. Mekana dair özel notum şu; burada onlarca masa bulamayacaksınız. Minik tabureleriyle dört, beş masa ancak vardır. Mekan şöyle bir tatlılık yapıyor, dileyen yemek saati için rezervasyon yaptırıp, kendi içeceğini götürüp felekten bir lezzet şöleni deneyimleyebiliyor. Masa sayısı çok çok az olduğu için öyle spontane gidilecek bir yer olmadığını tekrar hatırlatayım.

Sokak lezzetlerine dair de bir ekleme yapayım. En başta da dediğim gibi daha önce Kaş’a gidenler bu kez farklı seçimlere yönelebilirler. İşte Kaş’ın meşhur mu meşhur kokoreççisi Poff Kokoreç tam da bu listede. Zira herkesin akın ettiği ve uzun kuyruklar bekleyerek yediğim çeyrek içi alınmış porsiyonumun lezzeti beni şaşırttı. Benim damak tadıma uymadığı için tavsiye edemiyorum.

Gündüz kadar gece hayatı da…

Gelelim eğlence hayatına. Terzi Sokak hiçbir şey bilmeseniz de Kaş’ta müzik sesini takip ederek ayaklarınızın sizi götüreceği,  birçok barın aynı anda müzik çaldığı barlar sokağıdır. NO:11 de sokağın lokomotifiydi.Bu yıl N0:11’in kapanmasıyla beraber bu konsept diğer barlara sıçramış. Yerine açılan mekan yine benzer müzikler çalmasına rağmen mekanın eski popülaritesi kalmamış. Yine aynı sokakta Ara Bar Garden beni en tatmin eden mekanlardandı. Adından da anlaşılacağı gibi içerlerde en derinlerinde bir bahçesi var. O sebeple eğlencenin diğer barlarda olduğu gibi kapı önünde olduğunu sanıp bahçe kısmını gözden kaçırmayın.

Terzi Sokak’ta müzikler genelde benzer. Türkçe ve yabancı pop, Tarkan’ın ‘Şımarık’ şarkısı da Kaş’ın milli marşı gibi. Sokakta farklı bir şey dinlemek isterseniz tavsiyem Hi Jazz. Canlı performansları olan ve hala popüler olan bir mekan. Barlar sokağından haberler bu kadar.

Canlı performans olarak meydanın arka sokaklarında ki Fırt’ın rock müzikleri de sizi tatmin edebilir. Muhteşem bir ses düzeni var içerde ve buraya girdiğinizde rock tınılarının iliklerinize kadar işleyeceğine emin olabilirsiniz.

Aynı saatlerde herkes hop hop dans ederken “Ben oturayım, deniz manzarasına karşı şahane rock tınıları eşliğinde sakin sakin drink’imi alayım” diyorsanız o zaman Dejavu gidilecek tek adres bana göre.

Kaş’ta Bodrum veya Çeşme’de olduğu gibi sabahlara kadar eller havaya bir eğlence sistemi yok. Müzik yayını her yerde eş zamanlı olarak belirlenen saatte kesiliyor. Geçen yıl tam 01:00’da zabıtalar eşliğinde müzik duruyordu. Bu yıl 02:00’a çekilmiş ama mekanların genel olarak tadı olmadığı için bu uzama pek bir anlam ifade etmedi bana.

Yine de eve, otele dönmek istemeyenler için birkaç seçenek önereceğim. Bir tanesi gündüzleri de popüler olan ve beach’ler arasında saymayı unuttuğum Nur Beach. Unuttum çünkü gitmedim ama çok adı geçiyordu bu sene. Belki siz denersiniz. Sadece hafta sonları “After” başlığı altında 04:00’a kadar devam ediyor eğlence burada. Ama benim asıl after mekanım beach’ler arasında da saydığım Pebble. Gündüz ki manzaranın gecesi de efsane. Ambians muhteşem. Kare bir bar etrafında toplanan küçük bir kalabalığa hizmet ediyor mekan. 02:00’dan sonra dolan mekan genelde elektronik müzik çalıyor. Bu tarz müzik beni çok çekmese de o saatte dışarıda olmak istemem sebebiyle katlanabildim.

Eveeeeet, Kaş’tan en bir güncel haberler böyle. Bu arada saydığım beach’lerin çoğu ya otel, ya tiny house konaklama hizmeti sunuyor. Deniz için ulaşımla uğraşmayayım derseniz güzel bir seçenek.

O zaman bana ayrılan sürenin sonuna geldim diyorum ve bu yaz her nerede tatil yapacaksanız, ya da yapmayacaksınız, muhteşem bir 2023 yazı diliyorum.

Sevgiyle…

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR