Ana SayfaÖzel DosyaYetenekli Bay Benedict Cumberbatch

Yetenekli Bay Benedict Cumberbatch

Bugün 46 yaşına basan Benedict Cumberbatch’in doğum gününü oyunculuğunu konuşturduğu rolleri ve hakkındaki ilginç gerçeklerle kutluyoruz.
Zeynep SİPAHİ / [email protected]
Çoğumuzun soyadını telafuz ederken, cucumber, camembert gibi yaratıcılığımızı konuşturduğumuz Benedict Cumberbatch bu dünyaya oyuncu olmak için doğmuş. Eğitim önemli ama yetenek bambaşka bir şey. Ayrıca kendisi tam bir İngiliz. Gerek fiziksel özellikleri gerekse o dikkat çekici aksanıyla sanki 1800’lerin İngiltere’sinden günümüze ışınlanmış gibi. Cumberbatch‘in rol aldığı tabii ki birçok dizi ve film var, ancak bunlar arasında bazıları ortaya koyduğu performansıyla ağzınızı açık bırakacak türde. İşte karşınızda Cumberbatch’in oyunculuğunu konuşturduğu filmler ve hakkında az bilinen gerçekler.

Smaug – “The Hobbit: The Desolation of Smaug”

Eğer sıkı bir “Yüzüklerin Efendisi” takipçisi değilseniz, “The Hobbit: The Desolation of Smaug”ta Benedict Cumberbatch de nerede diye soranlarınız olabilir. Morgoth‘un yarattığı ejderhaların Orta Dünya’daki son temsilcisi Smaug’a hayat veren Cumberbatch‘in bu karakteri nasıl canlandırdığını izlediğinizde sizin de ağzınızın açık kalacağına eminiz.

Sherlock – “Sherlock Holmes” 

Cumberbatch‘in geniş kitleler tarafından tanınmasına belki de en çok vesile olan dizi “Sherlock Holmes”, yedi yıl boyunca devam ederek Sherlock karakteriyle Benedict‘in adeta birbirleriyle özdeşleşmesini sağladı. Her ne kadar günümüz Londra’sında işlenen suçları tek tek çözmenin peşinde olsa da o bahsettiğimiz 1800’lerden ışınlanmış hissini de bize yaşatmasıyla diziyi farklı bir boyuta taşıdı.

Alan Turing – “The Imitation Game”

2014 yılında vizyona giren ve efsanevi kriptolog Alan Turing‘in yaşam öyküsünden esinlenerek beyazperdeye uyarlanan “The Imitation Game”de Turing‘i canlandıran Cumberbatchin bu filmdeki performansı da oldukça başarılıydı.

Phil Burbank – “The Power Of The Dog”

Geçen yıl En İyi Erkek Oyuncu ödülü dahil 12 dalda Oscar’a aday gösterilen “The Power of the Dog”un başrolünü üstlenen Cumberbatch, varlıklı çiftlik sahibi Phil Burbank‘a hayat vererek farklı karakterleri canlandırma yeteneğini bir kez daha ortaya koymuştu.

“Trainspotting”, “Steve Jobs”, “127 Hours” gibi sinema filmleriyle tanıdığımız ünlü yönetmen Danny Boyle‘un National Theatre için hazırladığı “Frankenstein” oyununda The Creature / Victor Frankenstein‘ı canlandıran Cumberbatch‘in canlı performansını izlemediyseniz mutlaka izlemenizi öneririz.

Benedict Cumberbatch hakkında kısa kısa

  • Wes Anderson‘ın şu an yapım aşamasında olan ve Roald Dahl‘ın kitabından uyarlanan filmi “The Wonderful Story of Henry Sugar”da Henry Sugar‘ı canlandıracak.
  • Cumberbatch’in göz rengi sürekli değişip duruyor. Bunun nedeni ise sık rastlanmayan heterokromi denen bir durumdan mustarip olması. Haliyle göz rengi bazen masmavi, bazen de yemyeşil olabiliyor.
  • Oyunculuğu doğuştan gelen bir yetenek derken abartmıyorduk çünkü Cumberbatch’in hem annesi hem de babası oyuncu. Ayrıca annesi Benedict’i kesinlikle Cumberbatch soyadını kullanmamasına dair uyarmış. Ancak bu, soyadın zor telafuz edilir olmasından ziyade atalarının köle sahibi olmasıyla ilgiliymiş.
  • Spiritüel tarafı gelişmiş olan Cumberbatch, Doctor Strange karakterine hazırlanmak için her gün meditasyon yaptı, bilinçli farkındalık çalıştı ve hatta Tibet’teki bir keşiş manastırında İngilizce öğretmenliği yaptı.
  • 2005 yılında Güney Afrika’da “To the Ends of the Earth” adlı dizinin çekimleri sırasında altı kişi tarafından kaçırılıp bir arabanın bagajına koyuldu. Agresif bir tavır sergilemek yerine, “Burası çok dar bir alan, benim kalp hastalığım var” gibi açıklamalarda bulunarak onlarla uzlaşmaya vardı ve bu olaydan yırtabildi.
BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR