Ana SayfaEtkinliklerYükselen trend: Stand-up

Yükselen trend: Stand-up

Stand-up’ın geçmişi 1840’lar Amerikasına dayanıyor. Bir sürü dala ayrılıyor ve bir sürü başlık içeriyor. Ama bilmem farkında mısınız dünyada da ülkemizde de bu trend hızla yükseliyor. Peki neden?

İpek ATCAN / [email protected]

Herkesin hayatı ele alış biçimi değişiyor ve bununla paralel herkesin espri anlayışı da değişiyor. Ama bir gerçek var ki herkes stand-up’ı, gülmeyi ve hatta gülerken mümkünse düşünmeyi seviyor. Tarzı, stili farklı olabilir ama seviyor işte. Birisi için Ricky Gervais olağanüstüyken bir başkası için sert espriler yapan aşağılık biri olabiliyor. Ama işte o “bir başkası” da bir başka bir kişiyi beğeniyor. Özetle gülmeyi seviyoruz! En temel ihtiyaçlarımızdan da biri hatta. Peki nereden geldim bu konuya? Geçtiğimiz günlerde Zorlu PSM’de gerçekleşen bir buluşmada PSM Genel Müdürü Filiz Ova bu konuya değinmişti. En çok rağbet gören şeylerin artık stand-up ve müzikaller olduğundan bahsetmişti. Ondan sonra dikkat ettim de gerçekten birçok mekan artık stand-up’a hatırı sayılır bir yer ayırıyor. Hatta Nişantaşı’nda bir de Komedi Kulüp açıldı. Arada yer yer akustik konserler olsa da ağırlıkla stand-up’ların yer aldığı bir mekan.

Peki neden seviyoruz biz bu stand-up’ı?

Stand-up’lar çoğunlukla insanlara yalnız olmadıklarını fark ettiriyor. Sanırım en temel sebep o. Fark ettiyseniz komedyenler genellikle kendi yaşam ve kariyer mücadelelerinden bahsediyorlar ve izleyici olarak kendimizi anında onlarla bağ kurarken bulabiliyoruz. “Aynı ben ya!”lar havada uçuşuyor. Bazıları “dışlanmış olma” ya da “anlaşılmama” hikayelerine sıkça yer verirler. Bu durumu dünya genelinde birçok insan günlük olarak zaten yaşar. Ama başka birinin bu garip durumu alıp onu komik bir şekile dönüştürdüğünü görmek birçok insan için rahatlatıcıdır.

Bazen haykıramadığımız bazı duyguları ya da insanlar hakkındaki içsel düşüncelerimizi tam da istediğimiz gibi ifade eden komedyenler ise bizi genelde iyice kahkahaya boğar. Garip bir şekilde beraberinde rahatlama hissi de getirir hatta. Ve şöyle bir gerçek de var ki kahkaha, stresi azaltmaya, kan basıncını düşürmeye ve geçici olarak bile olsa sizi rahatsız eden negatif düşünceleri ve duyguları atmaya yarayan inanılmaz bir olay. Ve üstelik terapiden de epey ucuz! Tabii ki terapi bambaşka bir şey, yanlış anlaşılma olmasın! 🙂

Ama sanırım önemlisi de bir kaçış olması. Dünya zaman zaman -belki de çoğu zaman- korkutucu bir yer. Özellikle pandemi zamanı bir bilinmezlikle beraber dev bir kargaşaya da sürüklendik. 1-2 saat her şeyden uzaklaşmak hiç de fena fikir değil. Özetle nasıl sevilmesin ki?

Bir takım öneriler

Ben bu aralar bir şekilde biraz fazla stand-up’a gitmiş olabilirim. Kendim bunun peşinden koşmadım ama bir şekilde hayat üstüme stand-up attı 🙂 O sebeple birkaç öneride bulunarak yazıyı sonlandırmak istiyorum.

Cem Yılmaz’ın Zorlu PSM’de devam eden ve biletleri neredeyse çıkar çıkmaz tükenen “CMXXIV” gösterisi muhakkak yakalanmalı. 2 saat boyunca full kahkaha garantili. Zaten Cem Yılmaz’ın hangi gösterisi kötü oldu ki bugüne kadar? Ben mümkün mertebe her gösterisine bir en başta bir de artık bitmek üzereyken gidiyorum. Gösterinin aylar içerisindeki değişim ve gelişimini gözlemlemeye bayılıyorum. Bir de kendisi aynı espriyi arka arkaya 10 kere yapsa yine gülerim. PSM’de yine farklı gösterilere de denk gelebilirsiniz ve hatta şuradan programa ulaşabilirsiniz.

Yine Dasdas’ın alternatif sahnesinde tüm haftaya yayılan stand-up gösterilerine gitmek mümkün. Programa buradan ulaşabilirsiniz. Daha önce başka mekanlarda Tuzbiber izlemiş biri olarak henüz izlemediyseniz bir şans verin derim.

Nişantaşı’na yeni açılan Komedi Kulüp’te ise Sarp ve Bengi Apak, Deniz Göktaş ve Lesli Karavil gibi isimler hemen hemen her ay düzenli yer alıyor. Programa şuradan ulaşabilirsiniz.

Bu arada yılda bir kez Kasım – Aralık aylarında düzenlenen Komedi Festivali de yerli & yabancı birçok ismi İstanbul’da ağırlayan harika bir organizasyon oluyor.

Tabii fiziksel olarak hareket etmek istemediğinizde dijital platformlarda da birçok stand-up gösterisi sizleri bekliyor. Tek tek önermek çok uzun sürer ama Netflix’te yer alan her bir Ricky Gervais şovu birbirinden güzel. Zor sevilen bir adam ama benim favorilerimden.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR