Aralık 2017’de “Uzay” şarkısıyla sesini ilk kez duyduğumuz ve sonrasında Mart 2018’de “Kimse Bilmez” cover’ıyla yeniden karşımıza çıkan Eda Gören ile müziğe başlangıç hikayesini, gelecek projelerini, ilişkilere bakış açısını ve daha bir çok şeyi konuştuk.

Seni ilk olarak Tanerman ve Tankurt Manas ile “Uzay” şarkısıyla tanıdık. Nasıl birbirinizi buldunuz? Proje nasıl gelişti?
Klibinin yönetmenliğini yapan Gökhan Bartu Yuksel ve Burak Bakırcı vesile oldu bu şarkıyı yapmamıza. Gökhan, Taner’le (Tanerman) çocukluk arkadaşıydı. Bizim mutlaka tanışmamız gerektiğini ve birlikte güzel bir iş çıkarabileceğimizi söyleyerek bizi tanıştırdı. Taner bana yaptığı beat’lerden bazılarını yolladı. Sonradan “Uzay”a dönüşecek olan beat’i çok sevdim. Hemen sözler dökülmeye başladı zaten. Son olarak da Tankurt Manas bize eşlik etti.

Video klibi izlerken “Neresi burası?” diye düşündüm sonra klipteki arabaların plakalarından anladım ki Kıbrıs. Neden Kıbrıs?
Alışılagelmişin dışında bir mekan olsun istiyorduk. Yönetmenlerimiz Gökhan ve Burak’la beraber Kııbrıs’ta çok tanıdıklarımızın olduğunu farkettik. Amcam (Yılmaz Fevzi Gören) ve Kıbrıs’ta yaşayan dostlarımızın desteğiyle Kıbrıs’a gittik ve klibimizi orda çektik.

eda 1

Müzik kaç yaşındayken hayatına girdi?
Müzik her zaman benim için hep vardı. İlkokulda andımızı okuduktan sonra müdür bey beni yanına çağırıp acapella şarkılar söyletirdi. Öğretmenlerim “Bu kızla ilgilenin, sesi çok iyi” diyip ailemi ikna etmeye çalışırdı.

Müzik hayatında olmasaydı ne iş yapıyor olurdun?
Aslında moda okudum. Onu da – kendi sahne kostümlerimi tasarlarım – diye düşünerek okudum. Müzik olmasa oyuncu olurdum herhalde.

Yaptığın müziği tam olarak nasıl tanımlarsın?
Bu dönemde tarzlar birbirine karışmış durumda. Ama sanırım Future Pop diyebiliriz.

eda3 1

Sen neler dinlemeyi seviyorsun?
Her tarz dinlemeye çalışıyorum. Ama özellikle Beyonce hastasıyımdır. Pharrell Williams imzası taşıyan şarkıların nerdeyse hepsini çok severim. Örneğin Ariana Grande’nin “Sweetener” albümündeki şarkılar gibi. Onun dışında Trap tarzında en beğendiğim ekiplerden birisi Migos. Ayrıca Offset’in solo çalışmalarını da çok seviyorum.

Ömer Hayyam’ın yazdığı, Mehmet Güreli’nin bestelediği “Kimse Bilmez” şarkısını Bora Yeter ve discoguru’yla birlikte yeniden yorumladınız. Çok sevilen bir şarkıyı yeniden yorumlamak sizde bir stres yarattı mı?
Aksine herşey o kadar kendiliğinden gelişti ki. Bora’nın şarkıdan bahsettiği ilk dakikadan itibaren projenin içinde olmak istedim. Neredeyse tek seferde bütün vokalleri kaydettik, sadece bazı geri vokalleri başka zaman kaydettik. Herşeyiyle çok içime sinen ve keyifli bir proje oldu.

eda4 1

İnternet’te şu sıralar çok ilgi gören bir reklam filmi serisinde (Eti Crax) rol aldın. O proje nasıl gelişti?
Evet, Eti’nin Crax’la reklam serisinde rol aldım. Her zaman desteğini aldığım menajer arkadaşım sevgili Esra Uslu yönlendirdi beni o işe. Yönetmenimiz Gazali Görüryılmaz’ın fikirlerini canlandırdık. Kesinlikle çok severek bulunduğum bir iş. Hem şarkı söyleyip, hem de oyunculuk yaptım. Keyifli bir deneyimdi.

Yakın gelecekte bir proje var mı? Single veya albüm çıkartmayı düşünüyor musun?
Prodüktörüm Ahmet Uçak ile bir albüm hazırlıyoruz. Albümün içinden bir şarkıyı önce single olarak yayınlayacağız. Ama tarih veremiyorum. “Yakında” diyebilirim.

eda5 1

Hayatın bir video klip olsa hangi şarkının klibi olurdu?
Kylie Minogue – “Come Into My World”. Kylie Minogue’un başına sonuna kadar sürekli yürüdüğü video klip. İşte tam ben!

Modern zaman aşklarına bakışın nedir?
Modern zaman aşkı diye bir şey yok bence. İlişki ciddi bir konudur. Hakkını vermek gerekir. Veremiyorsan başlamayacaksın.

Peki ilişkilerinde duyguya mı önem verirsin, mantığa mı?
Burcu da, yükseleni de Kova olan birisi var karşında. İlişkilere duygularımla kapılırım ve mantığımla çok fazla savaşırım. Ama mantığım ağır basar her zaman. Aşkımdan ölsem de içime sinmeyen bir şeyler varsa o ilişkiye devam edemem.

Dergy’ye  zaman ayırdığın için çok teşekkürler Eda. Son olarak Türkiye’de müziğin sence en çok neye ihtiyacı var?
Bir çok başka konuda olduğu gibi “Özgürlük” ve “Saygı”ya..