Gitar solosuna hasret kulaklarımız uzun zamandır bu anı bekliyordu. Türkçe rock nihayet vitesi taktı, gazı kökledi. Şimdi son sürat gelen bu yeni şarkılarla şenlenen listelerimizden 2022’ye biraz gürültüyle girmenizi sağlayacak 8 şarkı seçtik. İyi dinlemeler! 

Mor ve Ötesi- Forsa 

Mor ve Ötesi’nden yıllar sonra gelen şarkı. “Gitmedim işte, delirmedim de” diyerek ruh halimizi özetleyen bu şarkı, eski MVÖ tadını yakalamayı başarıyor. Altyapıda duyulan elektro bağlama bir süre sonra sizi içine çekiveriyor. Biraz “ilk dinlemede ısınamadım ama sonra beni yakaladı” şarkısı. Mor ve Ötesi’nden beklenen yeni albüm 2022’de gelir mi bilinmez ama bu şarkı bile onları özleyen kulaklara çok iyi geldi. 

 

maNga- Habil ve Kabil 

maNga’nın büyük bir sürprizle 2021’in son ayına yetiştirdiği Antroposen001 albümü gruptan uzun zamandır ses almayan hayranları kadar, Türkçe rock dinlemeye hasret kalan kulaklara da ilaç gibi geldi. İklim değişikliği ve dünyayı anlattıkları bir konsept albüm olan Antroposen 001’in en sert şarkısı “Habil ve Kabil.” Hikayeye göre insanlık tarihindeki ilk cinayeti anlatan Habil ve Kabil, birbirine düşman iki kardeşi temsil ediyor. Vokaller ve altyapılar çok sağlam. Tabii bu noktada Demir Demirkan ve Tarkan Gözübüyük dokunuşunu anmadan olmaz. 

 

Kristal Kit- Yola Doğru 

Dumanı üstünde bir indie rock grubu olan Kristal Kit 2021’in en başarılı şarkılarından birini yaptı. Ekip Cem İnce (vokal ve gitar), Tuncel Eylik (gitar), Batuhan Toyhan (bateri), Atakan Kotiloğlu (bas gitar), Cansel Çoban (klavye) kadrosundan oluşuyor. Biraz elektronik dans müziği, biraz Brit rock, biraz synthsizer ile yayınladıkları “Yola Doğru” çok iyi bir şarkı. Vokallerin sessiz ve derinden başlaması sizi yanıltmasın. Sonlara doğru müthiş bir gitar solo geliyor ve yumruğu çakıyor. Kaçmaz. 

 

BABA SAD – Kendin Ol 

Hem Nirvana hem Mevlana aynı şarkıda birleşebilir mi? Neden olmasın! Tamar Records’un gruplarından biri olan Baba Sad, punk ruhunu da serpiştirdiği yeni single’ları “Kendin Ol”la çıtayı yükseltmiş yeni bir ekip. “BABA yorgun, hayat ve şehirle olan sevgi nefret ilişkisini kıramadı, kıramaz da” diyorlar kendileri için. Yağız Nevzat İpek ve Dehan Kılınçarslan’dan oluşan ekibin artwork’leri, klipleri de sıra dışı. Son dönemin en yetenekli ekiplerinden biri BABA SAD, bundan sonraki şarkılarını da heyecanla bekliyoruz. 

 

Yabancılar- Ama Ama

2017 yılında İstanbul’da kurulan ve ilk performanslarını Kadıköy’de gerçekleştiren Indie rock dünyasının dikkat çeken gruplarından bir tanesi Yabancılar. 2018 yılında stüdyo çalışmalarını  tamamlayıp yine aynı yıl Mesafe EP’sini yayınlayarak profesyonel müzik kariyerlerine adım attılar. Vokalde Umut Arda, gitarda Ömer Aşgın ve Yiğit Kaan Tacikiyan, bas gitarda Eren Deksiz ve bateride Ali Emre Özer’den oluşan Yabancılar’ın son single’ları “Ama Ama”yla alkışı hak ediyor. “Ama Ama” tribünlere marş olacak cinsten bir şarkı. Yüksek bir enerjisi var ve dinleyene hemen geçiyor. Özlediğimiz hareketler. 

YABANCILAR

Batu Akdeniz- Bir Kalbin Çöküşü 

Rock müziğin yeni nesildeki en üretken isimlerinden biri de Batu Akdeniz. İlk albümü Bir Kalbin Çöküşü’nü yakın zamanda yayınlayan Akdeniz’in çıkış şarkısı “Bir Kalbin Çöküşü” ilk dinleyişte sizi yakalayacak türde bir şarkı. Batu Akdeniz’in vokallerinin bu şarkıyla birlikte kimliğini daha da kazandığını söylemek mümkün. İniş ve çıkışlarıyla yormayan, bütünlüklü, enerjisi yüksek bir şarkı “Bir Kalbin Çöküşü”. Sonlara doğru kabuğundan daha da sıyrılması şarkıyı Türkçe rock’ta başka bir yere koyuyor. Yeni nesil Türkçe rock’tan çok umutluyuz! 

 

Yedinci Ev- Kuzum 

2021’de yeniden birleştikleri  haberini aldığımızda heyecanlandığımıza değdi. Yedinci Ev, bu yılı “Kuzum”, “Gezegen”, “Nereye Kadar” gibi single’larla tamamladı ama belli ki devamı da gelecek. Birkan Nasuhoğlu’nun vokallerinde olduğu Yedinci Ev Hazar Aşçı (bas gitar) ve Turgay Gülaydın (davul) kadrosuyla 2022’de de çok aktif olacak. “Kuzum” nağmeli vokallerle şenlenen, kalbinize işleyen bir şarkı. Bir kez dinlediniz mi, arka arkaya birkaç kez daha dinlemek istiyorsunuz. 

 

Ufuk Beydemir- Ellerin Uzansa 

Kırçıllı ve “noisy” diye tanımlayabileceğimiz bir vokali olan Ufuk Beydemir’i artık “Ay Tenli Kadın”dan sıyıran bir şarkı, “Ellerin Uzansa”. Hem sevdiği şarkıları coverlarken hem de kendi şarkılarını söylerken, artık daha oturaklı bir tarzı var Beydemir’in. Bu şarkı biraz Cem Karaca ruhunu, biraz da 2000’lerdeki Türkçe rock gruplarının şarkılarını andırıyor, sanki daha önce de dinlemişsiniz gibi hissettiriyor ama bu Beydemir’in yenilikçi bir arayışta olmadığı anlamına gelmiyor elbette.