Türkiye yeni yıla hangi şarkılarla girdi, yılbaşı nasıl bir coşkuyla kutlandı? İşte en unutulmaz 13 yılbaşı performansı…

Batıkan BAKSI / [email protected]

2021’i uğurlamaya hazırlandığımız yılın son günleriyle birlikte medyadaki yılbaşı programlarının reklamları da dönmeye başladı. Yılbaşı deyince akıllara ilk gelenin müzik olduğunu da düşünürsek, zamanın ruhuna göre değişen müzik anlayışları da her yıl bu programlara damgasını vurmaya devam ediyor. Ülkenin televizyonla geçen yılbaşı tarihine baktığımızda sayısız performans, program, etkinlik sıralayabiliriz. Ancak bazıları var ki kendisini diğerlerinden ayrıksı bir yere taşıyıveriyor. Dijital medyanın yükselişe geçmesiyle birlikte bir nebze geri plana düşen televizyon yılbaşı kutlamaları, geleneksel yeni yıl kutlamalarını seven kişiler için hâlâ önemini koruyor tabii.

Son yıllarda televizyondaki yılbaşı kutlamalarını izlemiyor olsam da 31 Aralık öncesi programların akışlarına, konuk sanatçılara bir göz atıyor; ne var ne yok diye karşılaştırmayı ihmal etmiyorum. Bu yüzden de yeni yıl kutlamalarını tematik bir halde sürdürüp, müzik yayınını ben ele geçiriyorum. Hazır 2021’in arkasından el sallayacağımız bu günlerde ben de Dergy’de ülkenin son 40 küsür yılından bazı yılbaşı performansları sıralayayım dedim. Hem geçmiş yıllara özlemimizi giderecek, hem de “Aaa bu da mı olmuş” dedirtecek 13 şarkıyı bir araya getirdim. Bu sefer lafı çok uzatmıyor, yeni yıla koca bir zaman tünelinde girmeye hazırsanız anlatmaya başlıyorum!

Barış Manço / Sarı Çizmeli Mehmet Ağa (1978-1979)

Türkiye’nin tek kanallı dönemleri yaşadığı 70’lerin son yılına girdiği yılbaşı gecesinde televizyonlarını açanlar o gece Türkiye’nin rock tarihine damga vuracak bir şarkıyı ilk kez dinlediklerinden haberdar değillerdi. Derya Baykal’ın sunumuyla birlikte sahneye çıkan Barış Manço, herkesin diline pelesenk olan Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın lansmanını da tüm Türkiye’ye yapmış oldu. Kendisiyle özdeşleşen el hareketleri, yılbaşı temalı sahnesi ve yine kendisine has şık kıyafetleriyle yeni şarkısını söyleyen Manço, diskografisindeki en önemli albümlerden biri olan “Yeni Bir Gün” plağını da 1979 yılında çıkarmıştı. Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın yanında aynı albümden Aynalı Kemer’i de seslendiren Barış Manço, o yıl TRT’nin yeni yıl kutlamalarına da damgasını vurmuştu.

Orhan Gencebay / Yarabbim (1979-1980)

Bir 10 yılı daha geride bırakan Türkiye, 1980 yılıyla birlikte her anlamda baştan uca nasıl değişeceğinin farkında olmadan yeni yıl hazırlıklarını yapmaya başlamıştı. 1970’lerin çatışma ortamının yanında siyasi ve ekonomik krizlerle birlikte Türkiye 1980’leri büyük bir umutla bekliyordu. Özellikle 70’lerin yarısından sonra köyden kente göçün artmasıyla birlikte kendisini iyiden iyiye gösteren arabesk, ezilmiş toplulukların kendisini yansıttığı bir tür olarak artık şehirde de dinleniyordu. Kasetler ve plaklar aracılığıyla toplumun geneline yayılmaya başlanan arabesk, o dönem TRT’de kendisine yer bulamazken, bu kısıtlama 1979’u 1980’e bağlayan gece bir istisnaya uğradı. Orhan Gencebay’ın 1979 yılında yayınladığı Yarabbim albümünün çıkış şarkısı “Yarabbim” o gece TRT ekranlarında bir anda çalınıverdi. Türkiye tarihinde bir ilke şahit olan izleyiciler, şarkıda geçen “Mevsim bahar olunca / Sevenler kavuşunca / Yaşamak ne güzel…” şeklindeki umut dolu sözleriyle yeni 10 yılı karşılarken seksenlerin ilk yılı Türkiye için hiç de bahar tadında geçmedi. Bu durum arabeskin önündeki ambargoları kaldırırken 80’lere hakim olacak tür de yine arabesk ve pop olacaktı.

Erol Evgin / Söyle Canım (1981-1982)

80’ler yukarıda da söylediğim gibi iç açıcı başlamasa da değişimin rüzgarına kapılan Türkiye, 1982 yılına daha “renkli” bir şekilde girmişti. O güne kadar yayınlarını siyah beyaz olarak gerçekleştiren TRT, Türkiye’ye bir sürpriz yaparak 31 Aralık 1981 gecesi renkli yayına geçiş yapmıştı. Evinde renkli televizyonu olan kişilerin yeni bir yıl ile beraber yeni bir dünyaya da adım attığı bu gece TRT ekranlarında yıllar da geçse hiç yaşlanmayan bir ses, yılbaşı coşkusunu tüm memlekete yaşatıyordu. Erol Evgin denildiğinde ilk akla gelen kült şarkılardan Çiğdem Talu ve Melih Kibar klasiği “Söyle Canım”, 1982 yılına girerken atmosfere yükselen seslerden sadece birisiydi.

Zeki Müren / Gitme Sana Muhtacım (1983-1984)

Paşasız yılbaşı kutlaması mı olur? “Tabii ki olmaz!” dediğinizi duyar gibiyim. O zaman listeme tüm hızıyla devam ederken, onun en sevdiğim yorumlarından birini sıraya ekliyorum. 1984 yılbaşı gecesi, Türkiye’nin yeniden demokrasiyle buluştuğu ve değişimi yakından hissettiği 1983’ün küçük bir özeti gibi. Bunu da göz önünde bulunduran TRT, o yıl göz kamaştıran bir de yılbaşı programına imza atar. Programda kimler yoktur ki: Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Halit Kıvanç ve niceleri. Türk insanının kalbinde çok farklı bir yere sahip olan Zeki Müren ise gecenin yıldızıdır. Selami Şahin bestesi olan kült şarkı “Gitme Sana Muhtacım”ın giriş müziğiyle birlikte Sezen Aksu’nun yanından geçerek sahneye doğru hareket eden sanat güneşi; önce Ajda Pekkan’dan bir öpücük alır, ardından tüm şıklığını göstererek 1983’te Türkiye Güzeli seçilen Neşe Erberk ile dans ederek şarkısını söylemeye başlar. Onların dansıyla birlikte sahneye dans etmek için gelen diğer konuklar, Türkiye’yi 1984’e bu keyifli anlarla hazırlarlar.

İzel, Çelik, Sertab Erener, Fatih Erkoç, Erdal Çelik, Levent Yüksel, Melis Sökmen, Sibel Tüzün, Ercüment Vural, Gökben ve Özkan Turgay / Yeni Yıl (1990-1991)

Evet, başlık bir hayli uzun ancak vokal listesi epey kabarık olunca kimseyi atlamak istemedim. 80’lerden bir hızla 90’lara geçtiğimiz bu şarkı, şu açıdan özel bir yere sahip. 1989’a kadar yalnızca devlet kontrolünde yapılabilen televizyon yayınları 1 Mart 1989 tarihinde kurulan Star 1 kanalıyla farklı bir noktaya evrilmeye başladı. Medyayı da kökünden değiştirecek bu gelişme, yılbaşı gecelerinin de artık rekabet içinde geçeceğine işaretti. 1990 yılının son gecesinde yeni bir yılı karşılamaya hazırlanan Türkiye, bu sefer iki farklı alternatife sahipti. Bir gecede 6 farklı dansözün sahne alacağı, dönemin arabeskçilerinin ekranlarda arz-ı endam eyleyeceği yılbaşı programı için dönemin parlayan yıldızlarından oluşan bir de klip hazırlanmıştı. Başlıkta okuduğunuz ve daha sonradan Türk müzik tarihine damga vuracak isimlerin söylediği yeni yıl şarkısı hem Magic Box’ı tanıtıyor hem de yeni yıla umut dolu bir başlangıç yapmayı diliyordu.

Ajda Pekkan / Yaz, Yaz, Yaz (1990-1991)

Magic Box, yeni yıla Türk televizyonlarında pek de rastlanmamış yenilikler getirirken TV1 de birçok yıldızı ekranlarda sevenleriyle buluşturmaya hazırlanıyordu. Bu yıldızlardan birisi de “süperstar” lakaplı Ajda Pekkan’dı! 1990 yılında CD ve kaset formatında çıkarak Türk pop’una yeni bir yön veren “Ajda 1990” albümünün açılış şarkısı “Yaz, Yaz, Yaz”ı  TV1 ekranlarında söyleyen Pekkan, şarkıyı albümdeki versiyondan da farklı bir şekilde söylemişti. Canlı performans yerine yılbaşı için çektiği klipleriyle izleyici karşısına çıkan Ajda Pekkan, o gece TV1’i tercih eden izleyicilere keyifli bir gece yaşatmıştı.

Tarkan / Dönülmez Akşamın Ufkundayız (1993-1994)

Megastarımız Tarkan, 90’larla birlikte hayatımıza bir girdi, sonrası zaten malumunuz. Peki 1992 yılında ilk albümünü çıkaran çiçeği burnunda şarkıcı Tarkan’ın TRT ekranlarındaki ilk yılbaşı performansının hangisi olduğunu biliyor musunuz? 2016 yılında çıkardığı Ahde Vefa albümünde de dinlediğimiz yeniden seslendirdiği sözleri Yahya Kemal Beyatlı’ya, bestesi ise Münir Nurettin Selçuk’a ait olan Rindlerin Akşamı ya da Dönülmez Akşamın Ufkundayız şarkısı Tarkan’ın 94’e girerken tüm Türkiye’ye seslendiği bir parçaydı. Kendisinin TSM geçmişini de bildiğimizden dolayı hiç tuhaf gelmeyen bu yorum sırasında; kulağındaki küpesi ve uzun saçlarının yanında birbirinden farklı yeşil tonlarının hakim olduğu ceketiyle sahneye çıkan 21 yaşındaki Tarkan bir de yeni yıldan dileklerini sıralayıveriyor. Savaşın sona ermesini, barışın gelmesini, başarıya ulaşmayı, müziği ve sağlığı dileyen Tarkan, 1994 yılını segâh makamıyla karşılıyor.

Nükhet Duru / Mahmure (1997-1998)

Nükhet Duru dinlemeyi hepimiz severiz, bu çok açık. Hele bir de yılbaşı gecesinin coşkusu da eklendiyse değmeyin keyfimize! 90’ları yarılayan Türkiye, özel televizyonların birbirinden iddialı yılbaşı programlarına da şahit olmaya başlamıştı. 90’ların renkli medyası her sene yeni yılı çok farklı isimler ve çok farklı şovlarla kutlarken 1997’yi 1998’e bağlayan ve yeni milenyuma yalnızca 2 sene kalan bu günde Kanal D, Nükhet Duru’yu sanatçı kadrosuna eklemişti. Nükhet Duru denildiğinde akla gelen ilk şarkılardan biri olan 1990 çıkışlı Mahmure’yi seslendiren sanatçı, bir de sürpriz yaparak şarkının sonuna MFÖ klasiği olan Ele Güne Karşı’yı da ekleyivermişti. Ayrıca aynı gece Sezen Aksu, İzel, Sibel Can, Ege, Nilüfer, Muazzez Abacı gibi isimler de Kanal D’nin yılbaşı programında şarkılarını seslendirmişti.

Sezen Aksu & Şebnem Ferah / Tutuklu (1999-2000)

Yaşı yetenler Türkiye ve dünyanın milenyuma nasıl hazırlandığını çok iyi hatırlar. Özellikle teknolojik sistemlerin sekteye uğramasından endişe edilen yılbaşı için yapılan hazırlıklar aylar öncesinden başlamıştı. Televizyon kanalları arasında tam gaz süren rekabet, milenyuma giriş yapacağımız gece için daha da önemliydi. Çünkü en çok reytingi kimin, hangi şekilde alacağı büyük bir merak konusuydu. O yıl diğerlerinden çok farklı bir kulvarda yer alan TGRT, izleyiciye bir sürpriz yaptı. Sezen Aksu’nun bir ev dolusu ünlü isimle birlikte yılbaşı izleyicisinin karşısına çıkacağı program herkeste tarifi zor bir heyecan yarattı. Kenan Doğulu, Şebnem Ferah, Ozan Doğulu, Meral Okay gibi isimlerin yer aldığı programda Aksu; İstanbul, Adı Bende Saklı ve Tutuklu şarkılarını söylerken; Tutuklu’ya da kırmızı saçlı Şebnem Ferah’ın eşlik ettiğini görüyoruz.

Serdar Ortaç & Huysuz Virjin / Asrın Hatası (1999-2000)

Serdar Ortaç, 1990’ların ilk yıllarında geniş bir kitleye kendisini tanıtsa da asıl patlamayı 90’ların sonunda 1999 yılında çıkardığı Bilsem Ki albümüyle yaptı. Bugünlerde yeniden viral olarak internette yayılmaya başlayan “Asrın Hatası” şarkısı ise Serdar Ortaç denildiğinde akıllara gelen ilk şarkılardan biri oldu. Söz ve müziğini kendisinin yaptığı ve 1999 yılının en çok dinlenilen şarkısı olarak müzik tarihimize geçen Asrın Hatası, 1999’u 2000’e bağlayan gece konuk olduğu Huysuz Virjin’in sunduğu yılbaşı programında da kendisine yer buldu. Huysuz Virjin’in muzip dansları ve şarkı boyunca podyumda yürüyen mankenlerle birlikte televizyonlarda Türkiye’yi milenyuma hazırlayan Serdar Ortaç’ın bu performansı televizyonlardaki eğlence anlayışının da nasıl değiştiğini gösteren bir kesit.

Duman / Bu Akşam (2002-2003)

Duman sevenler el kaldırsın! Yılbaşına en çok yakışacak şarkılardan biri olan “Bu Akşam” ile 2002’yi 2003’e bağlayan gece Dream TV ekranlarında performans sergileyen Duman; yılbaşı akşamları rocker’ların da televizyonlarda kendisine yer bulabileceğini göstermişti. 2002 yılında çıkardıkları ve Türk rock’ındaki yerlerini sağlamlaştırdıkları albümleri “Belki Alışman Lazım”daki şarkılarını ve daha önceki klasiklerini de seslendiren grup, Dream TV’nin de katkılarıyla rock severlere çifte kutlama yaşatmıştı.

Müslüm Gürses & Hande Yener / Sorma Ne Haldeyim (2009-2010)

Listenin sonuna geldik. Buraya kadar okuyup, şarkıları dinlediyseniz şimdi mikrofonu bir “baba”ya bırakıyoruz. Müslüm Gürses’in aramızdan ayrılmasından yaklaşık 3 yıl kadar önce NTV’nin yılbaşı programında sergilediği performansı, onun arabeskten alternatif müziğe yöneldiği dönemi sevenler için birebir. Sezen Aksu’dan bildiğimiz Sorma Ne Haldeyim’i Hande Yener ile birlikte seslendiren Müslüm Gürses, kendi tarzından ödün vermeyerek Yener’in meşhur şarkısı Kırmızı’ya da eşlik etmişti. O yıl NTV, farklı bir konsepte imza atarak bir araya gelmez denilen sanatçı ve gruplara düet yaptırmış, büyük ses getirerek 2000’lerin ilk 10 yılını geride bırakmıştı.

Bir yılı daha geride bırakırken, 2021’in getirdiği kadar götürdüklerine de selam çakıyorum. Bu yıla dair güzel şeylerden biri de Dergy bünyesinde yazmaya başlamamdı. Umarım gelecek yıl, bu yıldan daha iyi ve sağlıklı geçer, hayatımızın her anında müziği daha fazla hissedeceğimiz; bizi heyecanlandıracak birçok müzik olayına şahit olacağımız bir yıl olur. Yılın son yazısını da yine 1983’ü 1984’e bağlayan geceyle; Zeki Müren’in yılbaşı mesajıyla kapatıyorum. 2022’nin ilk yazısında görüşmek üzere diyor, yılbaşı gecesini harika müziklerle geçirmenizi diliyorum!